200 rokov histórie automobilov

Milý priatelia, mám pre vás typ na krásny víkend. Sám som bol obrovsky  prekvapený, že ničo také vôbec existuje.Vracal som sa zo stretnutia Českého Arielklubu a dostal som parádny tip na spríjemnenie si sobotného dopoludnia. V mestečku Žamberk sa vraj nachádza v starej továrni nejaké múzeum a že budem milo prekvapený. Neboli sme s Paťom v časovom strese a rozhodli sme sa pohľadať ono múzeum. Nebolo to ani také ťažké. Je v továrni na konci továrnej ulice. " Navigácia to zvládne, len či bude otvorené? " Po príchode na miesto, opäť dobrý pocit.

Hneď pri hlavnej bráne  nás spozorovala priateľka jedného z miestnych fandov do starej techniky a navigovala nás na parkovisko. "sme len dvaja" hovorím nesmelo. "To nevadí, skočím po kľúče a prezentácia môže začať." Skvelé, ústretový ľudia a v malom počte sa informácie zbierajú o mnoho lepšie. Počkali sme teda na našu sprievodkyňu a hurá do prvej garáže. Múzeum je v priestoroch starej Vonwillerovej továrne. Veľké haly a široké chodby, všetko presklené. Naozaj vhodné priestory pre takúto zbierku. Ako prvá mi do oka padla staručká Škoda Sentinel.  Nákladný parný voz. "To sa dnes už nevidí " hovorím nesmelo. Síce bol už v dobe vzniku pomerne zastaraným tipom ,no našiel si uplatnenie na trhu . Hlave ako popolárske vozy na kratšie trasy." Sentinel je skvelý, no naša pýcha sú parné válce. " hovorí naša sprievodkyňa.Parné válce? a koľko ich tu máte? Mnoho chlapci mnoho. Vošli sme na nádvorie a skoro som spadol na zadok. Niečo tak úžasné som ešte nevidel. Parné valce , oračky, lokomobili a iné skvosty techniky v pôvodnom aj zrenovovanom stave. Všetko , obrovské kolosy. Masa odljatého a skvelo opracovaného  železa. Tony a tony starej krásnej techniky. To snáď ani nieje možné, toľko parostrojov pohromade. "Môžem si to ohmatať?" Kľudne sa posaďte dnu. Tejto ponuke sa nedalo odolať Obrovský kovový kolos a ja v ňom . Cítil som sa ako malý chlapec v krajne snov. Parnýýýýý Valec Váááw.

Nemohli sme sa nabažiť. Pomaly sme postupovali Ďalšími halami a schodištami do nových a nových priestorov. Majú tu zachránené rôzne parné pohony zo starých tovární , píl , elektrární či statkov . Stabilné motory  a príslušenstvo k ním. Vŕtačky , dlabačky ,píly, rájtáre , mlátičky a rôzne iné. majú tu aj zbierku krásnych áut a motocyklov či obrazov zachytávajúcich krásnu starú techniku v pohybe.


Ale ak by som vám vyzradil všetko čo som vide, nemali by ste ten správny pocit očakávania , to chvenie v kútiku úst, keď vstupujete do miestnosti a iba hádate čo bude v ďalších dverách. Chcel by som vás touto cestou pozvať na jedinečný  deň otvorených dverí . Sobotu 19 septembra 2015 od 10 do 17 hod. A verte , budete dlho spomínať na tento výlet. Parné stroje pobežia a čas sa opäť raz na chvíľu zastaví .      
A ešte som vlastne zabudol. Tento parádny tip nám poskytol Karel Kupka z Brna. Ďakujeme. 
autor článku Burger Karol Slovenský Arielklub.

Hodnotenie

Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár


Vašu adresu uvidí len administrátor


UPOZORNENIE: Zaznamenávame Vašu IP adresu. Vyhnite sa prosím vulgarizmom a nenávistným prejavom.