slovak ariel club in english about us in english

200 rokov histórie automobilov

Milý priatelia, mám pre vás typ na krásny víkend. Sám som bol obrovsky  prekvapený, že ničo také vôbec existuje.Vracal som sa zo stretnutia Českého Arielklubu a dostal som parádny tip na spríjemnenie si sobotného dopoludnia. V mestečku Žamberk sa vraj nachádza v starej továrni nejaké múzeum a že budem milo prekvapený. Neboli sme s Paťom v časovom strese a rozhodli sme sa pohľadať ono múzeum. Nebolo to ani také ťažké. Je v továrni na konci továrnej ulice. " Navigácia to zvládne, len či bude otvorené? "Po príchode na miesto, opäť dobrý pocit. Hneď pri hlavnej bráne  nás spozorovala priateľka jedného z miestnych fandov do starej techniky a navigovala nás na parkovisko. "sme len dvaja" hovorím nesmelo. "To nevadí, skočím po kľúče a prezentácia môže začať." Skvelé, ústretový ľudia a v malom počte sa informácie zbierajú o mnoho lepšie. Počkali sme teda na našu sprievodkyňu a hurá do prvej garáže. Múzeum je v priestoroch starej Vonwillerovej továrne. Veľké haly a široké chodby, všetko presklené. Naozaj vhodné priestory pre takúto zbierku. Ako prvá mi do oka padla staručká Škoda Sentinel.  Nákladný parný voz. "To sa dnes už nevidí " hovorím nesmelo. Síce bol už v dobe vzniku pomerne zastaraným tipom ,no našiel si uplatnenie na trhu . Hlave ako popolárske vozy na kratšie trasy." Sentinel je skvelý, no naša pýcha sú parné válce. " hovorí naša sprievodkyňa.Parné válce? a koľko ich tu máte? Mnoho chlapci mnoho. Vošli sme na nádvorie a skoro som spadol na zadok. Niečo tak úžasné som ešte nevidel. Parné valce , oračky, lokomobili a iné skvosty techniky v pôvodnom aj zrenovovanom stave. Všetko , obrovské kolosy. Masa odljatého a skvelo opracovaného  železa. Tony a tony starej krásnej techniky. To snáď ani nieje možné, toľko parostrojov pohromade. "Môžem si to ohmatať?" Kľudne sa posaďte dnu. Tejto ponuke sa nedalo odolať Obrovský kovový kolos a ja v ňom . Cítil som sa ako malý chlapec v krajne snov. Parnýýýýý Valec Váááw.

  Nemohli sme sa nabažiť. Pomaly sme postupovali Ďalšími halami a schodištami do nových a nových priestorov. Majú tu zachránené rôzne parné pohony zo starých tovární , píl , elektrární či statkov . Stabilné motory  a príslušenstvo k ním. Vŕtačky , dlabačky ,píly, rájtáre , mlátičky a rôzne iné. majú tu aj zbierku krásnych áut a motocyklov či obrazov zachytávajúcich krásnu starú techniku v pohybe.

Ale ak by som vám vyzradil všetko čo som vide, nemali by ste ten správny pocit očakávania , to chvenie v kútiku úst, keď vstupujete do miestnosti a iba hádate čo bude v ďalších dverách. Chcel by som vás touto cestou pozvať na jedinečný  deň otvorených dverí . Sobotu 19 septembra 2015 od 10 do 17 hod. A verte , budete dlho spomínať na tento výlet. Parné stroje pobežia a čas sa opäť raz na chvíľu zastaví .      
A ešte som vlastne zabudol. Tento parádny tip nám poskytol Karel Kupka z Brna. Ďakujeme. 
autor článku Burger Karol Slovenský Arielklub.

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 5

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.239.129.52