slovak ariel club in english about us in english

ako lakovať ťažnú pružinu?

Pre modelový rok 1929 predstavila firma Ariel novú koncepciu prednej vidlice s ťažnou pružinou. Husto vinutá pružina s odstupňovanými koncami zamotala hlavu nejednému z nás. Ako ju očistiť a pripraviť pod lak? Mnohý problém vyriešili presunutím do chrómovne. No pružina má byť vo farbe. Ako teda postupovať?  

Vyrobme si prípravok na roztiahnutie pružiny. Jedným zo spôsobov je výroba prípravku zloženého z dvoch závitových vložiek z ktorých jedna je osadená vnútorným závitom pre závitovú tyč a druhá otvorom pre jej vedenie. Táto verzia vyžaduje pomerne dosť zručnosti a nie každý si dokáže takto pomôcť. Poskytuje však najviac komfortu pri ďalšej práci s pružinou.

 

Druhý zo spôsobov zvládne aj menej zručný jedinec. Pre roztiahnutie pružiny použijeme samotnú vidlicu, ktorá už je prispôsobená na uchytenie danej pružiny a pôvodný spodný držiak. Samotný spodný držiak je zaistený skrutkou s dostatočným priemerom. Môžeme si tak vyrobiť rovnakú skrutku do ktorej pridáme otvor pre závitovú tyč. Pomocou nej potom pružinu roztiahnite na požadovanú veľkosť. Závity sa roztiahnu a s pružinou môžete ďalej pracovať.

 

 

Prístup k pružine je o niečo slabší ako pri prvom prípravku. Je však dostatočný a práce na tomto prípravku určite zvládne aj slabší jedinec.

Mnoho úspechov pri práci za Slovenský Arielklub želá

                                                                                                            Burger Karol a Patrik Lehotský.

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 5

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204