slovak ariel club in english about us in english

ako sa to robí - brzdová páka,odliatok z ocele

Všetkých Vás zdravím, priatelia. Dnes by sme si mohli prebrať niečo z   málo známej oblasti presných odliatkov z ocele. Možno si len rozšírite obzor o pár ďalších poznatkov a možno vám tento článok pomôže s renováciou toho vášho miláčika. Každý sme sa už niekedy stretli so situáciou, keď je veľký problém zohnať chýbajúci diel. Prípadne ak sa ho podarí zohnať , je v prakticky nepoužiteľnom stave. Vtedy je na mieste porozmýšľať nad kópiou dielu. Všetci si predsa chceme užiť  ten skvelý pocit pri jazde na veteránovi a treba sa na tento problém pozrieť aj z bezpečnostného hľadiska. Ako teda postupovať?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V prvom rade je potrebné zohnať si nejaký vzor. Použijeme zapožičaný, či poškodený diel, ktorý domodelujeme na požadovaný tvar. Vzor môže byť z rôzneho materiálu. My sme použili zapožičaný originál brzdovej páky. Diel je potrebné očistiť a skontrolovať. Prípadné mechanické poškodenie (odlomené časti, odreté rohy atď.) je potrebné domodelovať. Používame na to bežný autokarosársky git. Pri procese odlievania sa pracuje s voskmi s rôznou rozťažnosťou. Napríklad čierny vosk sa trochu stiahne pri chladení. Je preto dôležité vzor po celom obvode trochu pregitovať, aby sme dosiahli po vychladnutí správny rozmer. Je potrebné určiť si miesto kadiaľ budeme liať do formy vosk. Tento bod sa nazýva vtok. Po celkovom odliatí sa vtoky odrežú, v procese sú však potrebné. Keď máme vzor pripravený. Pokúsime sa vytvoriť formu na voskové odliatky.

Pripravený vzor obalíme silikónom a necháme stvrdnúť. Ak sa chystáte vyrobiť malú sériu, nebude potrebné preberať kvalitu silikónu. Ak však budete chcieť pomôcť aj iným kamarátom s nedostatkovým dielom, použite kvalitnejší silikón a pripravte si dopredu drevenú formu na odlievanie. Forma zo silikónu vám tak vydrží dlhšie. Stvrdnutý silikón pomaly rozrežte po obvode na dve samostatné polovice, tak aby bolo možné po vychladnutí  odoberať voskové predlohy. My sme použili aj hliníkové jadro pre zachovanie presného tvaru napojenia tiahla. Vyčistenú formu strieknite silikónovým sprejom (budú sa vám lepšie odoberať vosky). Spojte na celok a dajte hriať zlievarenský vosk.

 

 

 

 

 

 

 

Pre Páky sme použili čierny vosk. Ak sa jedná o mechanicky veľmi presný diel, je lepšie použiť zelený vosk (má menšiu rozťažnosť) je však výrazne drahší a rozdiel v rozmere hotového odliatku sme vyriešili nanesením gitu pri výrobe vzoru. Vosk neprivádzajte do varu!  Začnú sa vám tvoriť bublinky, ktoré sú nežiadúce. Roztavený vosk vlejte do pripravenej formy a nechajte zatvrdnúť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po rozobratí formy sa objaví krehký voskový odliatok. Prípadné chyby treba dočistiť a opraviť. Ak sa vám odliatok z nejakého dôvodu nepáči, nič sa nedeje. Vosk je možné znova roztaviť a použiť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odlejte si radšej viac kusov voskových odliatkov. Niekedy sa stáva, že sa niektoré odliatky v zlievárni nepodaria a proces treba opakovať. Teraz vám už iba zostáva navštíviť  niektorú zo zlievárni a požiadať o odliatie. Nezabudnite, že oceľové odliatky je potrebné pred ďalším procesom opracovania vyžíhať.

 

Veľa úspechov pri práci a mnoho šťastných kilometrov vám za Slovenský Arielklub želajú.

Burger Karol a Ing. Marian Daníšek

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 7

Komentáre

Peter Blazek [31.10.2018 15:17:24]
Zdravim kde ste kupovali zeleny vosk ? dakujem

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204