Warning: session_start(): open(/tmp/7/a/sess_7ac6794a8481c32185eca0fb636eec3d, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /www/a/r/u75328/public_html/index.php on line 9
ako sa to robí- spojková lamela z korku
slovak ariel club in english about us in english

ako sa to robí- spojková lamela z korku

V dnešnom článku si preberieme jednoduchý návod, ako postupovať pri oprave či výrobe novej spojkovej lamely z korkovej kôry. Konkrétne budeme opravovať suchú spojku z prevodovky Burman používanú na motocykloch Ariel. Spojka sa skladá z troch korkových a štyroch plechových lamiel. Časom sa však korkové lamely opotrebia a je potrebná oprava. Na trhu sa v dnešnej dobe dajú zakúpiť rôzne druhy materiálov určených na spojku. My  budeme používať  kôru z korkového duba.

Najprv si starú lamelu skontrolujeme vizuálne. Musíme skontrolovať hlavne vodiace jazýčky. Ak má spojková lamela veľkú vôľu v koši, je lepšie použiť radšej novú plechovú predlohu. Všetky staré korky vylúpnite z plechovej predlohy a skontrolujte či nieje ohnutá. V očistených plechoch zmerajte otvor a vyrobte si vzor pre jednoduchšie vyrezávanie jednotlivých dielov korku. Otvory pre korky mávajú rôzne tvary. V zásade však platí, že korok musí byť väčší ako otvor v predlohe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Naša spojka má otvor v dĺžke 22 mm a vzor sme určili na 25 mm . Na stranu sme pridali tiež 2 mm oproti otvoru. Pre lepšiu orientáciu otvor má rozmer 22,3 mm x 14,4 mm v hornej časti a 10,4 mm v spodnej časti. Vzor pre korky má rozmer 25 x 16 x 12 mm. Teraz si musíme vypočítať hrúbku korku. U Ariela sa používala lamela o hrúbke 1/4 palca čo je 6,35mm.  Ak ale pôvodnú hrúbku lamely na váš stroj nepoznáte, vložte  všetky prázdne plechy do spojkového koša a rozmer, ktorý vám ostane voľný na stredovom unášači, rozpočítajte medzi lamely, ktoré budete osádzať korkom. Zakúpenú korkovú kôru zrovnajte z jednej strany a potom narežte na rovnaké pláty. Musia však mať tiež plusovú hodnotu. Naša spojka má mať 6,35 mm a pláty sme narezali na 8 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiež je dôležité rozhodnúť sa akým smerom chceme mať narezané pláty. Či budeme používať korok v smere rastu vlákien, alebo čelne na vlákna. Spojka z korku narezaného v smere vlákien bude mať trochu viac bodových kazov a zvládne možno o trochu menšiu prenosovú silu, ale bežne sa používa. Korky narezané priečne cez vlákna Vám zasa zaberú o niečo viac času.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vezmeme teda narezané pláty korku a pomocou vzoru a noža narežeme dostatočné množstvo dielikov. Odporúčam si spraviť zopár kusov naviac, pri osádzaní sa niekedy poškodia. Na elektrickej platničke dáme hriať vodu a korkové dieliky v nej varíme do mäkka  (asi desať minút).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je dobré dieliky niečím zaťažiť, aby boli namočené. Dieliky krásne zmäknú a budú sa chovať ako špongia.  Platničku nechajte na najmenšom výkone stále zapnutú a pustite sa do vkladania korkov. Voda je síce horúca, ale samotné korky nie. Dá sa s nimi krásne pracovať. Stlačte korok, vložte ho do okienka a nastavte približne do stredu.

 

 

 

 

 

 

Prebytočný materiál sa vytlačí okolo okrajov predlohy a po vysušení bude krásne držať. Vložte takto celú lamelu a nechajte vyschnúť. Pripravte si rovnú plochu (my sme použili kus skla na drevenej podložke) a lamely brúste na požadovanú hrúbku pomocou brúsneho papiera. Začnite pri 80 na hrubo. Potom jemne doladiť 120 zrnom.

 

 

Neustále si však kontrolujte či lamelu brúsite rovnomerne z každej strany. Hotové lamely vložte do spojkového koša spolu s plechovými a skontrolujte či celková výška nepresahuje maximálny rozmer spojky. V prípade, že áno, pokračujte v brúsení.

Ďalšia diskusia o materiáloch na spojky pokračuje na fóre TU.

Prajeme veľa šťastných kilometrov. Za Slovenský Arielklub.

Burger Karol a Patrik Lehotský

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 5

Komentáre

karol [25.06.2020 16:40:48]
objednávam ho do firmy Korok Jelínek
Karol Burger [08.07.2018 17:34:10]
Korok kupujeme od Fi. Korok Jelínek. http://www.korok.sk/ treba požiadať o hrubší kus a treba si na to trochu počkať.
Marcel Markotán [07.12.2017 10:50:40]
Dobrý deň chcel by som sa spýtať kde by som vedel kúpiť tu korkovu kôru, či by ste mi vedeli odporučiť dáku stránku alebo obchod kde by som to zakúpil.S pozdravom Marcel
Standa [29.11.2017 20:59:54]
Dobrý den, potřebuji řešit korek do své spojky Burman, mám nové lamely a potřebuji korek,kde se nechá koupit takoví pěkný jaký máte na fotkách. Děkuji S pozdravem Standa

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 100.24.113.182


Warning: Unknown: open(/tmp/7/a/sess_7ac6794a8481c32185eca0fb636eec3d, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (2;/tmp) in Unknown on line 0