slovak ariel club in english about us in english

ako sme liali valec pre Ariel 1927 model E

Často sa stane, že pri renovácii narazíme na zdanlivo neriešiteľný problém. Zväčša to býva poškodenie nezohnateľnej súčiastky, alebo chýbajúci diel skladačky. Obvolaním všetkých priateľov a zberateľov sa nám však nemusí podariť takýto problém vyriešiť. Ba ani internet a inzertné portály nemusia uspokojiť túžbu po dokončení rozpracovaného diela a tak sa stane, že niektoré projekty musia čakať aj niekoľko rokov na doplnenie skladačky.

Presne to sa stalo aj mne. V priebehu niekoľkých rokov som si pomaličky dopĺňal súčiastku po súčiastke do ojedinelého projektu Ariel 500 ohv  model E - Super Sport. Tento motocykel sa vyrábal zhruba jeden rok a bol to v danej dobe najrýchlejší model tejto spoločnosti. Celkovo bolo vyrobených len 900 kusov. Mal však svoje chyby a niektoré technické riešenia museli byť v neskorších modeloch zmenené. Práve pre tieto problémy  sa veľa kusov tohto modelu nezachovalo. V priebehu niekoľkých rokov sa mi podarilo skontaktovať celkovo s tromi zberateľmi, ktorí majú tento motocykel kompletný a pojazdný a s asi tromi ďalšími, ktorým tiež chýbajú niektoré časti.

Pravdepodobnosť, že sa mi podarí kúpiť chýbajúci valec, bola teda veľmi malá. Zistil som, že si môžem zapožičať jeden použiteľný valec na vzor. Jeho majiteľ sa s ním však nechcel rozlúčiť a kúpa teda neprichádzala v úvahu. Bol síce z modelu C, alebo D, no model E má odlišnosti len v skrátení rebier na jednej strane a túto úpravu bolo možné spraviť dodatočne podľa motocykla umiestneného v Národnom Technickom Múzeu v Prahe.

Rozhodol som sa teda pustiť sa do výroby nového kusu. Vedel som, že tak pomôžem aj niekomu , kto valec potrebuje pre modely C a D a preto bola voľba jasná. Nepôjdeme cestou sústruženia a frézovania zo "špalku", ale spravíme formu a budeme sa pokúšať takýto valec odliať. ,, Ak to vedeli spraviť pred sto rokmi, dnes sa to musí podariť znova." Taká bola aspoň vízia. Nie je to však také jednoduché, ako sa zdá. Materiál je pri odlievaní veľmi horúci a po vychladnutí sa scvrkne. Chcelo to teda nájsť človeka, ktorý má s takýmto procesom skúsenosti a bude vedieť vypočítať, alebo odhadnúť o aký rozmer musíme zväčšiť formu, aby sa po vychladnutí  rozmer valca zhodoval s originálom. Našťastie sa mi pri príležitosti každoročnej Arielrally v Česku podarilo skontaktovať s chalanmi, ktorí boli ochotní sa do toho pustiť.

Problém však nebol len s veľkosťou formy, ale aj s jej tvarom, čo sme zistili hneď po odlievaní skúšobnej várky. Stačila len malá odchýlka  v tvare jedného z rebier a pripravený model nebolo možné otlačiť do formovacieho piesku. Pri vyberaní sa pripravený odtlačok poškodil. Nezostávalo nič iné, len znova prepracovať model. Museli sme naniesť novú vrstvu živice a rebrá postupne opracovať do tvaru, ktorý už vyhovoval pre formovanie. Po pár týždňoch prišiel druhý pokus. Tentokrát sa podarilo spraviť krásne odtlačky, zostávalo už len čakať na odliatie. Rozhodli sme sa pre výrobu ôsmich kusov z dôvodu, keby sa niektorý z odliatkov nepodaril, alebo poškodil pri ďalšom opracúvaní, aby bolo s čím ďalej pracovať. Zo zlievarne však prišla nelichotivá správa. Ani jeden z valcov sa nepodaril.

Konce rebier boli tentokrát úzke a roztavený materiál dobre nedotiekol. Valce sa síce odliať podarilo, no mali škaredé, zubaté a nedotečené rebrá. Táto správa nás nepotešila, no keď sme sa dali na boj, musíme bojovať. Model putoval na ďalšiu úpravu rebier a vtokov materiálu. Nepoužiteľné valce z prvej várky šli späť na roztavenie a túžobne sme čakali na ďalší pokus. Tentokrát to vyšlo. Odliali sme zasa osem kusov. Je pravda, že drobné nedotečené rebrá sa objavili, ale už sme boli spokojný. Odliate valce pomôžu zachrániť pár odložených projektov, ktoré už roky čakajú na svoj deň "D" a mne sa zasa podarí postúpiť v tom mojom o veľký kus ďalej. Snáď ma už nebude čakať žiadne pozastavenie sa  nad ďalšou nezohnateľnou súčiastkou a čoskoro, za pomoci priateľov oživím tento v čase zabudnutý skvost. Valce už sa obrábajú, tak držte palce a snáď o rok štartujeme. 

 

 

A nezabudnite, že žiaden problém nieje neriešiteľný. Hlavu hore a ide sa ďalej.

                                                                                                                             Burger Karol Slovenský Arielklub

 

 

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 4

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.235.137.159