slovak ariel club in english about us in english

AOMCC - Výročná rally v Amsterdame 2018

AOMCC - Výročná rally 2018 , tentokrát Amsterdam.

Už dávnejšie vo mne zrela myšlienka, navštíviť niektorú z výročných rally Ariel Ovners Motorcycle Clubu, no nevedel som sa k tomu nejako odhodlať. Tento rok sa však začala formovať väčšia skupinka záujemcov z Česka a tak som sa k ním s radosťou pridal aj ja. Rally sa nateraz premiestnila do Holandského Amsterdamu čo sľubovalo netradičné zážitky rôzneho druhu. Vízia slnkom roziasnených fotografii zo starobylými veternými mlynmi, rozosiatymi pri spleti kanálov, mi dodávala odvahu sa sem pozrieť. Amsterdam je však aj mesto plné múzeí, pouličných umelcov , historických budov a bicyklov.

Trasu do Amsterdamu som si rozdelil na dva dni. Prvých 500 km k Plzni, kde som prenocoval u kamaráta Jirku a na druhý deň ešte 900 km , ale už s ním aj jeho usmiatou manželkou Zuzkou. Ubytovanie sme mali dohodnuté v Campingu Zeeburg, na okraji mesta a cesta nám plynula svižne. Do cieľa sme dorazili ešte pred zotmením. Potom už len stačilo prevziať si svoju maringotku a pokyny k programu na ďalšie dni. Camping bol upravený a čistý , ale pri pohľade na pristavené motocykle som zostal trochu zaskočený. Skoro každý bol preventívne spútaný masívnou reťazou proti krádeži. U nás, na to nie sme v takejto forme zvyknutí.  

 

 

Program piatkovej jazdy sme vypustili a ušetrený čas sme radšej venovali prehliadke mesta. Najprv cesta vyhliadkovou loďou po spleti kanálov a zdvíhacích mostov a neskôr aj na pešo, pozrieť si túto metropolu z bližšia. Mesto je nádherné a je navštevované množstvom turistov. Uličky sú v ňom však úzke a plné bicyklov najrôznejšieho druhu. Kultúrne vzdelaný a pripravený spoznávať ďalšie kúsky tohto mesta sme večer líhali , tešiac sa na sobotnú jazdu s našimi veteránmi.

Po podrobnom preštudovaní mapy som trochu zneistil. Zdalo sa mi , že trasa vedie pomerne rušnými ulicami , čo sa mi moc nepozdávalo, no stále som veril usporiadateľom a dúfal som , že sa mýlim. Preventívne sme vytvorili Československú skupinu a dohodli sme sa , že budeme držať spolu, aby sa niekto nestratil. Táto varianta sa mi veľmi páčila. Som totiž jazykovo nezdatný a stratiť sa v strede Amsterdamu s veteránom by mi mohlo spôsobiť nemalé problémy.

Krátko pred desiatou sme vyrazili na zhruba 130 km trať, no pomalé tempo v hustej premávke na okraji mesta nesvedčalo načim strojom. Už o pár kilometroch sa začali ozývať divné zvuky z Tomášovej motorky. Radšej sme teda zastali a pustili sa do diagnostiky stroja. Porucha nebola na toľko závažná, aby sme nemohli pokračovať v jazde. Šlo len o prišponovanú reťaz a následné šúchanie spojky o hliníkový kryt. V priebehu pol hodiny sme závadu odstránili , no všetci účastníci už boli ktovie kde. Myšlienka vzdať sa a vrátiť späť do kempu nepripadala v úvahu a tak sme sa vo dvojici pobrali hľadať stratenú skupinu v neznámom kraji. Darilo sa nám pomerne dobre , kilometre ubiehali , no stále sme nevedeli nikoho dostihnúť. Občasnou kontrolou mapy sme sa uistili , že ideme stále dobrým smerom a keď nie, použili sme najbližšiu spojnicu. Na šťastie, sme asi po osemdesiatich kilometroch stretli Holandskú dvojicu a tí nás priviedli k stratenej skupine. Akurát boli na návšteve vojenského bunkra a prehliadke múzea zostrelených lietadiel.

Prišlo to v tej najvhodnejšej chvíli. Od tohto bodu už bola len hustejšia premávka a séria červených vĺn na nekonečnej rade semaforov občas prestriedaných tmavým podjazdom akoby úplným centrom mesta. Ten kto navrhoval túto trasu, určite najazdí na starom motocykli. Ak by nebolo také chladné počasie , táto jazda by sa neobišla bez prehriatí našich deduškov. Dokonca môžem povedať, že to bolo prvý krát na nejakej rally , kedy som sa tešiť , že už sme v cieli. Ceduľa odkazujúca na blížiaci sa camping Zeeburg patrila medzi najočakávenejšie. Samozrejme ,že to človeka hneď prejde a tá atmosféra z večerného posedenia s hudbou a priateľmi všetko vylepší. Z odstupom času však môžem povedať ,, Amsterdam je síce krásne miesto , no nieje veľmi vhodné na výlety s veteránom. 


V dnešnej dobe nerobí  vzdialenosť niekoľko sto kilometrov žiaden problém. Aj nie úplne dokonalý výlet vás obohatí o nové skúsenosti. Život ide ďalej no naše zážitky nám zostávajú v trvalých spomienkach a ja sa teším na naše ďalšie výlety.

          Burger Karol

 

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 2

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204