slovak ariel club in english about us in english

Brno-Soběšice 2014. Historia sa opakuje.

Áno , je to už 90 rokov od prvého závodu do vrchu na trati Brno - Soběšice.

Začneme trochu históriou. 4.februára 1923 došlo k založeniu Československého Automobilového klubu pre Moravu a Sliezsko, ktorého 1. predsedom sa stal Tomáš Baťa. Počiatočné kroky mladého klubu do sveta boli veľmi ťažké. Nechýbalo ale zapálených nadšencov pre prácu v klube a preto rok 1924 začínali už dostatočne rozrastení. V tomto roku tiež obdržal mladý klub krst ohňom. Usporiadal na tú dobu dva veľmi úspešné závody.  Dávno už predtým sa uvažovalo , že by mohol byť v tesnej blízkosti Brna usporiadaný nejaký automobilový pretek, ale ako tehdajšia móda vyžadovala , do vrchu . Dlho bola hľadaná vhodná trať, kým sa usporiadatelia nezamerali na okresnú cestu z Kr.pole do Soběšic, ktorá bola nakoniec zvolená za oficiálnu trať na prvý medzinárodný závod Brno - Soběšice 1924. Vďaka zanieteným ľuďom z Veterán Automoto klubu Brno a množstvu sponzorov či dobrovoľníkov sa mohol závod postupne obnoviť a od roku 1999 sa pravidelne jazdí , ako spomienková jazda historických vozidiel v poslednú sobotu septembra. Pre obrovský záujem museli organizátori štartovné pole obmedziť rokom výroby. Aj tak sa tu však každoročne zíde okolo 350 fantastických strojov rôznych značiek. Dajú sa tu vidieť tie najfantastickejšie skvosty pretekárov  z  celej Európy. Každoročne sa sem vracajú závodníci predstaviť to najlepšie z histórie motorizmu a aj tento rok sa tu stretlo množstvo krásavcov rôznych značiek. Najsilnejšie zastúpenie mala značka Ariel s počtom 26 motocyklov, čím potvrdila dlhoročné dominantné postavenie v štartovom poli. No nechýbali Nortony, BSAčky , Račky, Baworáky či Tatri, Aerovky, Bugttky alebo aj iné málo známe značky.

 

Toto stretnutie priaznivcov motorizmu je tiež výstavou nádherných kostýmov. Stalo sa už tradíciou , že prísť na Soběšice v rifliach je neslušné. Krásne upravené dámy v nádherných róbach kontrastujú s ušmudlanými  závodníkmi a skvelo ladia s tým či oným veteránom a umocňujú skvelú atmosféru. Je sa tu naozaj na čo pozerať. Často sa stane , že treba to či ono pritiahnuť a tak nie je núdza o divadlo spojené s opravami najrôznejšieho druhu. Soběšice sú sviatkom aj pre množstvo fotografov lemujúcich uzavretú trať a bažiacich po najlepšom snímku. Aj preto sa zábery z trate objavujú na serveroch z celého sveta. Naozaj skvelé divadlo. Tu si každý príde na svoje a kto tu raz príde, už sa sem vracia pravidelne. Pretek ako taký je rozdelený na rýchlosť a pravidelnosť. V štartovom poli sa tento rok stretli jazdci na strojoch od roku 1910 až do 50 rokov minulého storočia.

Organizátori aj práve preto oceňujú len najrýchlejšieho a najpravidelnejšieho jazdca. Ostatné ocenenia venujú zúčastnené kluby a absolútneho víťaza losujú organizátori  z veľkej krabice na klobúky. Každý má šancu získať tú najvzácnejšiu cenu. Keď v roku 2012 vytiahli z klobúka číslo môjho Ariela mal som úžasnú radosť, veď je to šanca tak raz za 300 rokov. Stalo sa však nečakané a tento rok opäť putuje cena na Slovensko, keď šťastná ruka malého dievčaťa vytiahla číslo Mariana Daníška na motocykli Zundap K600 ,,Gratulujeme"

V pravidelnosti bol najlepší Slovák Rhet Košábek na motocykli Ariel Red Hunter 500 (10 miesto pravidelnosť) tiež gratulujeme. Rýchlosť patrila hlavne mladším  strojom značky Norton, no na treťom mieste sa umiestnil Karel Kupka s  Rudge -Whitworth Ulster r.1934, mimochodom jeden z tých ktorým môžeme ďakovať, že závod Brno - Soběšice je tu stále a my sa môžeme kochať tou nádherou, čerpať inšpiráciu  a nasávať do seba všetku tu dobrú atmosféru. Organizátorom prajem veľa zdaru pri ďalšej práci. 90 rokov nestačilo!!! Je to ako droga. Už dnes sa teším na ďalší ročník.


Karol Burger a váš Arielklub.sk
informácie čerpané zo stránky Veterán Automoto Club Brno.Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 6

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204