slovak ariel club in english about us in english

Brno - Soběšice 2015

Mapa trate Brno  - Soběšice

V poslednú Septembrovú sobotu sa konla výstava a jazda do vrchu Brno - Soběšice. Tento závod má tradíciu už od roku 1924. Pravidelne sa stretávame v areáli ústavu sociálnej starostlivosti pre telesne postihnutú mládež Centrum Kociánka. Usporiadateľom tohto závodu je Veterán Automoto Club Brno. Uzatvorená trať má približne 3 km a výškové prevýšenie zhruba 160 metrov. Jedná sa o prvý medzinárodný závod na území mesta Brna, ktorý začal dlhú tradíciu motoristických závodov a priniesol mestu skvelé meno po celom svete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od roku 1999 sa tento závod jazdí  ako spomienková jazda historických vozidiel. Pre obrovský záujem museli organizátori obmedziť štartovné pole jazdcov  rokom výroby, no aj tak sa tu pravidelne zíde približne 350 účastníkov na fantastických strojoch rôznych značiek. Pravidelne najpočetnejšou  značkou je Ariel. Pre tento rok sa organizátorom  prihlásilo 35 Arielov vyrobených v rokoch 1927-54. No v tesnom závese sa nám do popredia derú stroje Norton s tohtoročným počtom 27 kusov.

Autocar Model E r. 1902 Jiří Hořice

Najstarším automobilom bol Autocak model E 10 hp z roku 1902. Každoročne sa na Soběšiciach objavia skvosty aké sa človeku nepodarí vidieť ani v múzeách. Účastníci z Čiech, Slovenska, Rakúska či Nemecka privezú na ukážku vždy to najlepšie zo svojich zbierok. Nebýva núdza o vozy Tatra, Z, Bugatti či Aero. V tomto roku sa opäť našlo zopár technických vychytávok, ako napríklad vozidlo Omega s rúrkovým chladičom a so špeciálnym prenosom sily z pohonnej jednotky na nápravu.

Mimochodom, jedná sa o prvý továrenský automobil vyrobený  Československou zbrojovkou v Brne v roku 1923. Či množstvo závodných strojov značiek zvučných mien. V tomto ročníku sa organizátori rozhodli pre významnú zmenu v pravidlách súťaže a meranie času jednotlivých účastníkov bolo zrušené. Stále sa jedná o závod na uzavretej trati, stále je možné si za závodiť s tým svojim oponentom.

 

Organizátori, ale zrušili porovnávanie si časov jednotlivých jázd. Umožnili však účastníkom zoradiť sa na štarte v malých skupinkách a štartovať naraz, čo v nemalej miere využívali jazdci túžiaci po priamej konfrontácii. Určite to bol obrovský zážitok pre nekonečné zástupy divákov lemujúce všetky zákruty trate.

 

 

 

 

 

No, a my ostatní sme si užívali jazdu a takpovediac pózovali pre množstvo fotografov. Dobové kostýmy bolo vidieť na každom staršom stroji. Nádherné ženy v bohato zdobených róbach, doprevádzali skupinky prvo republikových policajtov či ušmudlaných závodníkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skvelá sobota a pastva pre oči. Každoročne sa teším na tento závod a vždy ma tu prekvapí niečo nové a krásne. Zakaždým  tu stretnem skvelých ľudí a z pohodovej atmosféry načerpám ďalšiu silu do života. Ďakujem vám za tento závod a už sa teším na skvelý ročník 2016.

za Slovenský Arielklub.         

                                          Buregr Karol

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 4

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204