slovak ariel club in english about us in english

Karbidové osvetlenie. Ako to vlastne funguje ?

Karbidové osvetlenie, ako to vlastne funguje ?

Mnohý z nás sa už stretli s karbidovym osvetlením na aute , či motocykli. Je to skvelý dobový doplnok hlavne u strojov vyrobených pred rokom 1929. Samozrejme , že sa elektrické osvetlenie používalo už o veľa skôr, no z počiatku bolo ešte veľmi drahé a málo spoľahlivé. Motoristi sa teda často spoliehali radšej na karbid.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako to vlastne funguje ? Aby sme získali svetlo, musíme mat  dve zariadenia. Reflektor a vyvíjač. Vyvíjač  je  jednoduché zariadenie. Je to vlastne dvojitá nádoba , kde je v hornej časti umiestnený zásobník na vodu a v dolnej časti je nasypaný karbid vápnika . Vrchná nádoba je osadená tenkou kužeľovou ihlou. Pri jej otáčaní sa uvoľní otvor a začne kvapkať voda. Presne , ako v známom výroku ,, kvapká ti na karbid “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V dolnej časti sú položené kúsky karbidu zväčša zaistené pružinou s plechovou podložkou, aby za jazdy na nekvalitných cestách nevydával zbytočne nežiadúce hrkotavé zvuky. V strede podložky je otvor cez ktorý sa ku karbidu dostane voda v malých dávkach a spôsobí reakciu pri ktorej sa uvoľní horľavý plyn (acetylén). Ten je odvádzaný hadičkou k reflektoru, kde v porcelánovej tryske horí jasným plameňom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otáčaním ihly je možné regulovať prietok vody a tak zaistiť vhodnú veľkosť plameňa v reflektore. Jedna dávka  dokáže svietiť približne štyri hodiny. Záleží od veľkosti vyvíjača a jasu požadovaného osvetlenia. Postupom času výrobcovia vylepšovali odrazovú plochu reflektora tak , aby zlepšili odraz svetla. Modely osvetlenia z 30tých rokov sú vybavené hrubou vrstvou šošovkového skla a tak dokážu pomerne kvalitne osvetliť potrebnú časť ulice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V dnešnej dobe je tento typ osvetlenia prípustný len na výstavách historických vozidiel. V bežnej premávke sa nepoužíva. Predstavte si jednoduchú situáciu, kedy by ste sa pozabudli a s horiacim osvetlením zamierili na čerpaciu stanicu doplniť palivo. Ako sa hovorí, čert nikdy nespí, ale na výstave sa tento doplnok teší veľkej priazni obdivovateľov.

 

Za Slovenský Arielklub

                                             spracoval Karol Burger

 

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 2

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 35.172.203.87