slovak ariel club in english about us in english

Keď sa povie 3D tlač

Keď sa povie 3D tlačiareň, objaví sa more možností, ako si pomôcť pri renovácii. Táto technológia postupuje míľovými krokmi vpred a my si dnes ukážeme , ako môže pomôcť aj nám. Všetko to začalo na diskusnom fóre, kde sme rozoberali možnosti odliatia valca pre môj Ariel z 1927 roku. Oslovil ma Paul Wirdnam z Anglicka so žiadosťou o pomoc. Už dlho zháňa valec pre jeho Ariel ale z roku 1930 a práve preto nemôže tento projekt dokončiť. Vysvetlil som mu, že vyrobiť zložitú formu s viacerými jadrami je nereálne. Takýto valec by určite stál viac, ako celý ďalší motor.

No keď som sa dopočul o novej technológii vyžívajúcej 3D tlač, skrsla vo mne myšlienka vyskúšať, či je to možné. Táto metóda postupuje trochu ináč, než by ste od 3D tlačiarne čakali. Základom je vybrať vhodný kus na skopírovanie všetkých, dostupných rozmerov , na čo sa využije 3D skener. Tento prístroj zozbiera a v programe uloží všetky rozmery požadovanej súčiastky.  V tomto programe sa potom vypracuje 3D model a ten sa musí zväčšiť o rozťažnosť materiálu, z ktorého sa bude požadovaná súčiastka odlievať. Naprogramujú sa vtoky, cez ktoré bude prúdiť do formy roztavený materiál a potom sa už len vytlačí jednorázová forma, ktorú stačí zaniesť do zlievarne a počkať si na odliatie.

Možnosti tejto metódy sú úžasné. Dajú sa takto znovu vyrobiť veľmi zložité súčiastky, prakticky bez potreby ďalšieho opracovania. Zdalo sa mi to ako "science fiction" a tak som sa rozhodol skúsiť to takpovediac na vlastnej koži. V spolupráci s Jiřím Valachem z Rataje na Morave sme sa odhodlali vytvoriť kópiu valca Ariel pre ohv model z roku 1930 pre Paula a aby to nebolo až také jednoduché, zadali sme požiadavku aj na odliatie hlavy pre Ariel z 1927 roku.

Tieto hlavy sú veľmi tenké a rady praskali. Práve preto sa ich do dnešného dňa zachovalo len veľmi málo. Ak sa to podarí, budem mať jednu hlavu rezervnú a moja jazda bude môcť byť zasa o niečo pokojnejšia. Vybral som teda vhodný podľa možnosti nepoškodený vzor na skenovanie a odniesol na Moravu. Po naskenovaní programátor upravil poškodené časti a vytvoril jeden nepoškodený 3D model aj s výkresom.

Všetko potom "oprídavkoval" a vtlačil jednorázovú formu na liatie. V zlievarni sme museli nejaký čas čakať, kým sa nazbieralo dostatok zákaziek, aby to bolo aspoň trochu ekonomické a už sme len tŕpli, či sa odliatok podarí. A podarilo sa. Bol som veľmi príjemne prekvapený z výsledku, ba dokonca až nadmieru, keď som zistil, že uložený program z 3D skenera, sa použije v NC fréze pri opracovaní a zabráni sa tak pri možnej chybe obsluhy pri práci na zložitej hlave.

Je neuveriteľné ako postúpili technológie za posledných 100 rokov a aké sú dnes možnosti konštruktérov. Samozrejme táto metóda zatiaľ ešte nie je lacná, ale časom snáď zlacnie. Ak sa však rozhodnete zachrániť zasa nejakého starčeka na kolesách, tak musíte vedieť, že táto možnosť tu už je a pomôže vám splniť si svoj sen.

Ďakujeme za skvelú spoluprácu Jiří Valach.

 

                                                                         Pre Arielklub Slovensko spracoval Burger Karol

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 3

Komentáre

Dušan Feňo [24.07.2020 20:28:59]
Super članok aj vysledok.

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.235.137.159