Výstava motocyklov Ariel v Technickom múzeu Brno 24.1.2024 - 31.3.2024

 

 

 

Aj viac ako sto rokov starý motocykel Ariel uvidia návštevníci na novej výstave v Technickom múzeu v Brne. Spolu sa im predstaví necelá päťdesiatka strojov tejto slávnej Anglickej značky. Výstava pod názvom ,,Ariel v Českých zemích" je vyvrcholením roku, v ktorom takto oslavujeme sto rokov od prvého známeho individuálneho dovozu tejto značky motocykla do Československa, a zároveň si pripomíname dvadsať rokov od založenia Českého  a taktiež desať rokov od založenia Slovenského Ariel klubu.

Výstava v takomto rozsahu je výnimočná hlavne v tom, že taký počet exponátov od tejto značky na jednom mieste doposiaľ nebol v našich zemiach zaznamenaný. Členovia našich klubov zapožičali tieto stroje do 31.3.2024.

Zdá sa to byť krátka doba, no je potrebné si uvedomiť, že väčšina týchto motocyklov je plne funkčná a prináša radosť z jazdy nie len svojmu majiteľovi, ale i širokému okoliu, a s prvými slnečnými dňami musia byť opäť pripravené vyraziť na niektoré zo stretnutí veteránov.

Návštevníkov iste zaujme, napríklad jeden z najstarších dochovaných motocyklov Ariel u nás - Ariel 700 SV model 5-6 HP z roku 1916 ktorý bol dovezený z Anglicka v roku 2008, tiež Ariel 500 ohv model F z roku 1929 vybavený schránkou na prepravu pošty.

K videniu sú ale aj mladšie stroje predávané v modelových radách Sloper, Sqare four, či Red Hunter, ktoré zaujali športovým dizajnom a dodnes patria medzi veľmi vyhľadávané. Vystavované sú tiež dobové fotografie, katalógy, poháre a iné historické predmety spojené s touto značkou.

V neposlednom rade poteší návštevníkov aj materiál premietaný na plátno, kde môžete zahliadnuť fotografie a videá so stretnutí klubov. Veľké ďakujem patrí kurátorke múzea. Pani Sylvie Zouharová Dyková bravúrne zvládla komunikáciu s členmi našich klubov a v spolupráci s Tomášom Zikmundom, prezidentom Českého Arielklubu, pripravili pre nás tento umelecký zážitok.

My sme mali tú česť sa zúčastniť vernisáže, odkiaľ vám prinášame túto reportáž. 

 

Pre Slovenský Ariel Klub spracovali a na vašu návštevu tejto výstavy sa tešia 

                                                                                                             Marian Vlček, Pavol Janíček a Karol Burger

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnotenie

Komentáre

Paul Jameson [31.01.2024 21:13:32] Wow !! If only we could do something like that in Great Britain.
Rein Heerkens [27.01.2024 21:07:34] A great exhibition of the Ariel models
Neville Hunter [26.01.2024 22:45:16] A credit to all involved. Good show.
Roger Gwynn [26.01.2024 14:47:09] Superb display, very impressive.

Pridať komentár


Vašu adresu uvidí len administrátor


UPOZORNENIE: Zaznamenávame Vašu IP adresu. Vyhnite sa prosím vulgarizmom a nenávistným prejavom.