slovak ariel club in english about us in english

Moto výlet s priateľmi - Sardínia 2017

Na Jeseň 2016 som sa pohrával s myšlienkou návštevy niektorého pobrežného miesta našej krásnej Európy. Mohlo by to byť zaujímavé preskúmať pre mňa neznáme zákutia z množstva prímorských destinácii. Nechcel som sa potĺkať preplneným pobrežím Chorvátska v letných horúčavách, a ani som nechcel moknúť na chladnom severe. Nie že by mi počasie nejako extrémne vadilo,  ale pre tento výlet som chcel niečo pokojné so stálym počasím. 

Skúsil som teda načrtnúť túto tému pri jednej káve  ,,a hľa! Veď v tom nie so sám."   Už pri prvom náznaku sa v Paťovi prebudilo srdce moto turistu, ktorý mi rozprával príbehy z dávnej dovolenky na Sardínii. Príbehy o skvelom asfalte, prázdnych no neskutočne kľukatých cestách, nekonečných výhľadoch a temperamentných ľuďoch , ktorý dokážu pre siestu zatvoriť aj čerpaciu stanicu hoci na štyri hodiny. Pri slovách  ,, určite by som sa tam chcel ešte niekedy vrátiť " som vedel, že už nie som sám. ,, A to ešte keby sa nám podarilo prebrázdiť Sardíniu  na našich veteránoch, to by bola iná paráda. "  

Sardínia spĺňala všetky naše požiadavky. V máji je tam stále počasie s teplotami tesne nad 20 stupňov, je to ešte pred turistickou sezónou a ceny ubytovania sú v tom čase veľmi priaznivé. Snáď len teplota mora by mohla byť o niečo vyššia. Sedemnásť  stupňov sa mi zdalo trochu málo. Myšlienku absolvovania celej expedície po vlastnej osi sme však museli zamietnuť, časovo by sa nám to priveľmi predĺžilo. Cesta dodávkou na ostrov sa javila rozumnejšou verziou. Dokázali by sme zo sebou nabaliť aj množstvo náhradných dielov a iného vybavenia. Určili sme si teda predbežný termín na máj 2017 a nechali sme to uležať. Už v zime však prišlo pozvanie od Talianskeho Ariel klubu na ich rally. ,, Paráda , to je iná náhoda , veď oni si naplánovali  prejazdy práve v okolí našej pomyselnej dovolenky. Určite ich pôjdeme navštíviť aspoň na 2 dni." Spresnili sme teda náš májový termín na 1. mája, aby sme dokázali byť aj s našimi Talianskymi priateľmi.

 

Ak ste niekedy plánovali takýto výlet tak určite viete, že stačí len začať a zrazu sa k vám pridávajú ďalší. Nie vždy sa to všetkým ktorí sa chcú zúčastniť podarí ,ale vždy sa nájde niekto, kto zdieľa s vami podobné myšlienky a sníva o rovnakých zážitkoch. Takto sa teda aj k nám postupne pridávali niektorý z našich priateľov, vždy zapálení pre rovnakú výzvu. V marci 2017 sme už boli desiati. Nerád jazdím v takto veľkej  skupine, tu sme však boli rozdelení na veterány, ,,kafáče", cyklistov a rezervné stroje. To sa mi javilo ako  dobré rozdelenie. Každá skupina si naplánuje svoje výjazdy a večer sa všetci stretneme na terase, budeme grilovať, preberieme kto objavil aké krásne miesta, prípadne si na druhý deň osvojíme trasu inej skupiny.

 

Našli sme si teda dostatočne veľký dom s terasou, objednali trajekt z Livorna do Olbie, a 30. apríla sme sa troma, až po strechu nabalenými automobilmi vydali na 1260km dlhú trasu k trajektu na náš vysnívaný ostrov Sardínia. Pri takto dlhých vzdialenostiach musí človek počítať aj s prípadným zdržaním na ceste a kedže trajekty na svojich pasažierov zväčša nečakajú museli sme počítať aj s časovou rezervou. Nič mimoriadne sa nám cestou neudialo a tak sme nakoniec rezervu využili na prehliadku mesta Pica a jeho šikmej veže vzdialeného len pätnásť kilometrov od prístavu v Livorne. Jedna strávená noc na kolísavej posteli trajektu a svitanie nám už prináša pohľad na vytúžený ostrov.

Ako základňu sme si zvolili dedinku Matta e Peru medzi mestečkami Posáda a Budóni asi 40km od Olbije. Nízke, zväčša ešte neobývané domčeky tu čakajú na začiatok turistickej sezóny a to je presne to čo potrebujeme. Neradi by sme niekoho obťažovali hlukom z našich motocyklov a na ulici je dostatok miesta pre naše autá aj motorky. Príjazd, všetko vyložiť  a potom sa uvidí. Naša túžba prevetrať stroje bola taká silná, že už prvý deň sme museli absolvovať krátky výlet.

 

 Celým východným pobrežím Sardínie sa tiahne cesta SS125, ktorá je miestnou pýchou a vyhľadávaným cieľom nejedného priaznivca motorizmu či cyklistiky. Stovky zákrut na nikdy nekončiacej ceste zo skvelým asfaltom a nádhernými výhľadmi do národných parkov, mierna premávka a na odpočívadlách čakajú reštaurácie s voňavou kávou vynikajúcim syrom a olivami. Práve cestou SS125 tento rok viedli dve z troch ostrovných etáp závodu  Giro ď Italia.  Nám sa však pre bezpečnostné opatrenia a niekoľko hodinovú uzáveru ciest nepodarilo priamo pozrieť na tieto preteky, a tak sme aspoň neskôr absolvovali jednu z etáp, dokonca niektorí aj na bicykli.

Nielen pobrežím, ale aj vnútrozemím ostrova sa tiahnu krásne cesty. Mapa ktorú sme zo sebou priniesli mala zelenou farbou označené zaujímavé cesty s výhľadmi, a tak sme sa deň po dni vyberali rôznymi smermi. My na veteránoch okruh zhruba 170 - 250 km a modernejšie ,,kafáče" aj 500.

 

Večer sme sa vždy stretli na terase a prebrali plány na ďalší deň. V mnohom nám pomohol aj bedeker. Táto malá knižka poznala rôzne atrakcie a pamiatky ostrova, a s jej pomocou sme tak našli najstarší Európsky strom, olivu starú možno až 4500 rokov,či osídlenie tajomných Nuragov. Ich príchod na Sardíniu sa predpokladá okolo roku 1850  pred Kristom zo severnej Afriky a ich stavby - Nuragy, táto  megalitická architektúra neodmysliteľne patria k Sardínii.

 

Postupne sme otestovali miestnu kuchyňu, domácich predajcov zeleniny, ochutnali miestne vína a malú no veľmi silnú kávu. Okrem toho sme jazdili a jazdili a jazdili. Presne tak, ako sme to plánovali. Aj keď sme sa pozabudli prihlásiť, podarilo sa nám na dva dni zúčastniť už spomínanej Ariel rally, kde sme boli milo prijatí za čo našim Talianskym priateľom veľmi pekne ďakujeme.

A poruchy? Poruchy sa samozrejme tiež objavili, ale ako sa hovorí ,, čo ťa neodrovná, to ťa posilní" takže sme sem-tam aj trochu šróbovali, a potom zasa jazdili a jazdili a jazdili. Mne sa s Arielom z roku 1929 podarilo najazdiť po ostrove 1650 km a určite budem na Sardíniu spomínať len v dobrom. S jedlom rastie chuť, a už dnes hľadám destináciu do ktorej sa pôjdeme pozrieť v roku 2018, veď viete ako to chodí, stačí len začať plánovať a vždy sa niekto pridá.

Veľa krásnych zážitkov na výletoch s priateľmi vám za Slovenský Ariel klub želá 

                                                                                                                                                   Burger Karol s priateľmi 

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 5

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204