Na výlete, za priateľmi

Na výlete za priateľmi

Začala sa jazdecká sezóna a my sme opäť neodolali. Výlety na Ariel rally v susedných štátoch sú pre nás príjemným spestrením leta a tak sme si to nenechali ujsť ani teraz.

Česká rally sa tento rok konala v okolí mesta Plzeň na hrade Nečtiny. Stretnutie trvalo od štvrtka do nedele s výletmi naplánovanými na piatok a sobotu. Obe trate boli dlhé približne 130 km a viedli vedľajšími cestičkami s možnosťou prehliadky historických pamiatok. Česko je bohato posiate zmesou  hradov a zámkov, často sú na týchto miestach vybudované vyhliadkové veže  a odpočívadlá. Malá premávka, dobre vyznačená trať umožnili účastníkom dokonale si užiť jazdu na starom motocykli.

Snáď len počasie kazilo trochu dojem z výletu, preto že sme každý deň zmokli.  No ani to nás neodradilo opäť nasadnúť a na druhý deň znovu svišťať s vetrom o preteky. Zaujímavé prehliadky zrúcanín hradu Kozojedy a nádherne vyzdobeného  kláštora v Kladruboch nám nechali na chvíľu zabudnúť  na chlad a nepríjemne ostré dažďové kvapky bodajúce do tváre  ešte pred pár minútami. A potom opäť slnko a spanilá jazda rozprávkovou krajinou.

Večer posedenie s priateľmi , diskusia dlho do noci pri poháriku vína od Dany, či piva z miestnej kantíny. Milujem tieto večery. Tu si každý nájde to čo práve potrebuje. Tu sa podarí zohnať nejeden diel stále nedokončenej skladačky rozpracovaného  motocykla, ktorý je vlastne  zatiaľ iba snom čakajúcim na to , či ono. Práve pri týchto stretnutiach sa mi často podarilo vymeniť , či kúpiť diel, na ktorý doma  už dlho čakal môj nekonečne  rozpracovaný  projekt a mne to vždy doplnilo do žíl novú silu, tú neviditeľnú energiu, čo ženie človeka vpred a nedovolí vzdať sa. Neskôr sa vždy teším, keď po dokončení prídem predstaviť na novej rally, nový stroj a ja viem , že práve tieto stretnutia pomohli jeho znovuzrodeniu. Výlet sme si parádne užili. Opäť to bol nádherný zážitok s množstvom podnetov do ďalšej práce.

Na dva dni sme sa pobrali domov, doplniť zásoby čistého oblečenia, odstrániť drobné závady a hneď potom hor sa za novými zážitkami, tentokrát v okolí Salzburgu na Rakúskej rally. Naši Rakúski priatelia svoj míting organizujú vždy v rozprávkovej scenérii priam božských hôr. Čo sa týka prírody a ciest je táto krajina bezkonkurenčne na prvom mieste môjho rebríčka. Rally tu trvá od stredy, do nedele  a celkové náklady sú pre našinca z dôvodu stravovania  o dosť vyššie.

Odmenou však vždy býva  obrovský zážitok z nádhernej krajiny . Jazdí sa tu od štvrtka do nedele a pre tentokrát boli pripravené trate o dĺžke približne  130 km na jeden deň. Každoročne zaradia usporiadatelia nejaký prechod cez národný park. Tieto turisticky vyhľadávané zóny sú síce spoplatnené, no prejazdný poplatok je vždy zaradený v štartovnom a tak sa na mýtnici netvoria kolóny. Strážcovia parku len jednoducho otvoria rampu a spočítajú prechádzajúce motocykle. Po prejazde rampou sa aj rečovo nezdatný človek nemusí báť, že sa stratí. Tu si môže každý zvoliť najvhodnejší prevodový stupeň pre jeho motocykel a tou správnou rýchlosťou stúpať až na vrchol hory. Veľmi príjemným spestrením sú prestávky na vyhliadke a kochanie sa okolitou prírodou.

Na vrchole prejazdu vždy býva prestávka na kávu, či fotografiu. Tu vždy počkáme staršie a pomalšie stroje kým sa poberieme ďalej po našej naplánovanej trati. Táto krajina má čo ľuďom ukázať. Je to horský skvost Európy s dokonale upraveným asfaltom. V údoliach pod horami sú priezračné jazerá plnené vodou z končiarov. Tento kraj je turisticky veľmi vyhľadávaným regiónom.

Po návrate na základňu si človek povie paráda, a čo zajtra ? A zajtra nás opäť čakali ďalšie skvelé cesty s nádhernými výhľadmi, pasúci  sa dobytok a všade čisto a ak by bolo málo, stačí sa zastaviť pri niektorej z atrakcií. My sme napríklad  skúsili Hangár 7. Je to múzeum patriace spoločnosti Red Bull. Sú tu uskladnené výkonné stroje používané pri najrôznejších činnostiach tejto spoločnosti a tiež niektoré zaujímavé kúsky zakúpené pre ich historickú hodnotu. Budova je postavená z ocele a skla s má tvar krídla lietadla. Architekti sa pri nej do detailov vyhrali. Je to aj tematicky správne navrhnuté, múzeum vystavuje hlavne lietajúce modely.

Po návrate na základňu opäť diskusia s priateľmi a do hlbokej noci preberanie najrôznejších problémov pri renovácii toho , či onoho modelu večne živej značky Ariel. Pravidelnými účastníkmi sú tiež Taliani, Nemci, Angličania, Holanďania, Íri či Škóti a tak sa naša večerná diskusia často premiestňuje od stola k stolu. Zbierame skúsenosti, informácie a snažíme sa pomôcť jeden druhému dostať sa čo najskôr k vytúženému cieľu.

Ariel je úžasná značka. Združuje ľudí z rôznych spoločenských skupín z celého sveta, ktorý sa snažia opäť oživiť už dávno nebijúce srdce železného tátoša. Sú medzi nami sústružníci, mäsiari, bankári, smetiari, študenti aj dôchodcovia. Všetci spoločne putujú za svojim snom a užívajú si život v sedadle najkomunitnejšej značky motocyklov akú poznám.

Po štyroch dňoch zábavy každého z nás čakala cesta domov. Niekto 100 kilometrov autom a niekto aj viac než 1 000 v sedadle motocykla. Naplnený novými zážitkami a nabudený do ďalšej práce sa už dnes každý z nás teší na naše ďalšie stretnutia, tak opäť za nejaký čas na ďalšej z Ariel rally priatelia. Budem sa na vás tešiť.

pre Slovenský Arielklub spracoval Burger Karol

Hodnotenie

Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár


Vašu adresu uvidí len administrátor


UPOZORNENIE: Zaznamenávame Vašu IP adresu. Vyhnite sa prosím vulgarizmom a nenávistným prejavom.