Warning: session_start(): open(/tmp/5/f/sess_5f524eec0e76c86112829b4e5095acbc, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /www/a/r/u75328/public_html/index.php on line 9
nepodceňujte vyrovnanie rámu vášho motocykla
slovak ariel club in english about us in english

nepodceňujte vyrovnanie rámu vášho motocykla

Rovný rám je základ bezpečnej jazdy. Neraz však stretneme na cestách motocykle, ktoré ani zďaleka nepripomínajú jednostopé vozidlo. Kríženie kolies viditeľné voľným okom je pri jazde veľmi nebezpečné. V prípade brzdenia alebo šmyku sa takéto vozidlo chová nekontrolovateľne, čo môže mať za následok nebezpečnú situáciu končiacu haváriou. Je preto potrebné na to myslieť už pri renovovaní svojho miláčika a nezanedbať potrebnú kontrolu rámu a prednej vidlice.

Za dlhé roky používania dostali motocykle často poriadne zabrať nedostatočnou údržbou, nevhodným používaním či haváriou, alebo len dlhodobou jazdou v ťažkom teréne. Po skončení svojej životnosti mnohé končili v zberných surovinách, alebo len tak niekde odložené, čakajúc na svojho spasiteľa, ktorý sa rozhodol vdýchnuť im späť život, aby ďalej prinášali radosť z jazdy svojmu majiteľovi, alebo len náhodnému okoloidúcemu vyčarili úsmev na tvári a nostalgickú spomienku z jeho mladosti. Keď sa tak raz stane a vy sa rozhodnete zachrániť  nejakého veterána, nezabudnite na kontrolu rámu a vidlice. Zanedbanie tohto úkonu môže mať na vás nemalé finančné nároky. Rozoberať už nalakovanú a zostavenú motorku, nechce pravdepodobne žiaden z nás. Nehovoriac o tom, že po zrovnaní je často potrebné nanovo lakovať poškodené časti. Sám som v minulosti spravil takúto chybu a neskôr som musel motocykel kompletne rozobrať. Tak ako sa človek pustí s elánom a nadšením do renovácie a neskôr mu postupné problémy odoberajú zo síl a neraz dokážu projekt natiahnuť na niekoľko rokov, dokáže podobný problém s dvomi stopami odhryznúť veľký kus z tej radosti, čo prichádza po dokončení projektu.

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že také to domácke zrovnávanie v dielni nikdy nedopadlo dobre a problém sa prejavil zasa na inom mieste, alebo sa znova vrátil. Najlepšie výsledky sa nám dostavili pri zrovnávaní na stolici. Dokáže sa tu za pomoci prípravkov simulovať presné uchopenie motora, krku a uchopenia zadnej osy, čo zaručuje dodržanie potrebných rozmerov rámu so všetkými jeho úchytmi a taktiež umožňuje samostatne pohnúť každou časťou rámu ľubovoľným smerom. Je preto možné zrovnať napríklad vyosený krk rámu, čo je často spôsobené tým, že motocykel používal postranný vozík, bez toho aby sme pri zrovnávaní zmenili rozmer uchopenia motora, alebo polohu zadnej osy.  Rámy motocyklov so "sajdkou", sú často vykrútené ako luk a po zrovnaní sa rady vracajú do rokmi používaného tvaru. Vtedy sa často po zrovnaní rám zohreje, na niektorých problémových miestach a nechá vychladnúť. Ak rám pri následnej kontrole po uvoľnení, o približne 1 – 2 dni, nezmenil svoj tvar v kontrolných bodoch, môžeme pokračovať v renovácii motocykla.

Zo skúsenosti však viem, že túto prácu je vhodné nechať si spraviť u odborníkov. Majú v tom väčšiu prax a tiež majú vyrobené prípravky na uchytenie rámu, často renovovaných druhov motocyklov. Nebudete teda musieť laborovať s návrhom vhodného prípravku, alebo riskovaním poškodenia karteru použitého namiesto prípravku pri zrovnávaní často veľmi tuhých rámov, hlavne u starších druhov motocyklov.

Zrovnávacie stolice používajú motoopravovne renovovaných značiek, ale na internete nájdete aj zopár nadšencov zameraných práve na veterány, ktorí vám iste radi pomôžu. S motocyklami Ariel nám už roky pomáha motofanúšik Roman Fedor z Kláštora pod Znievom.  www.rovnanieramov.sk  .

 

Tak hor sa do práce a nech sa Vám darí priatelia

                                                                                 s láskou pre Vás spracoval Karol Burger Slovenský Arielklub

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 2

Komentáre

Otto koukal [09.07.2020 08:28:34]
Karle dobrý nápad měl jsem také problémy doma se to těžko rovna

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 100.24.113.182


Warning: Unknown: open(/tmp/5/f/sess_5f524eec0e76c86112829b4e5095acbc, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (2;/tmp) in Unknown on line 0