Preukaz historického vozidla. Je to naozaj problém ?

moja Bondovská značka.

Na jar roku 2013 som podstúpil procedúru pridelenia preukazu historického vozidla na môj Ariel 557 SV r.1928. Celý postup som opísal v krátkom článku pre našu internetovú stránku. www.arielklub.sk . Prešla dosť dlhá doba, a po troch rokoch je tu čas na porovnanie, či došlo k zlepšeniu procesu a vychytaniu ,,múch". Rozhodol som sa teda - ,,Ide sa do toho" . Tento krát sa pokúsime získať doklady na dva Ariely, a to 557 z roku 1930 a 500 zo sajdkou z roku 1928. Nadšený novou myšlienkou som sa pustil do hľadania termínov  Historicko-technických kontrol v roku 2016 na stránke www.zzhvsr.sk. A hľa , zasa som to nestihol. Všetky jarné testácie už boli, čo teraz? Ako to vyriešiť ? Veď o dva mesiace je Ruža a ja už som sľúbil , že istotne prídem . Skúsil som teda  zatelefonovať Mariánovi Silovi z Ružomberského Automoto klubu, či mi nevie nejak poradiť, predsa len sa pohybuje vo veteránskych kruhoch o niečo dlhšie ako väčšina z nás a snáď mi poradí. A na môj veru mal som šťastie . ,,Áno , nevidím v tom problém" povedal Marián a na termín 25.5.2016 sme požiadali o mimoriadnu klubovú testáciu. ,,Komisia príde do Ružomberka, no potrebujem ale tvoju prihlášku" dodal Marián, a ja celý šťastný, no aj trochu v časovej tiesni som sa pustil do zháňania potrebných dokumentov. Samotné žiadosti sú dobre označené na stránke združenia a dajú sa vypísať aj elektronicky, ja som si však zvolil metódu ručného vypisovania žiadosti . Povedal som si, že stále sú medzi nami ľudia, ktorí to elektronicky nemusia zvládnuť a aspoň si odskúšam, ako sa k dokladom na svojho veterána dostane aj nie úplne elektronicky zdatný jedinec. Požadované informácie som odpísal z príručiek, návodov a z kópií dokladov mojich priateľov a inej dostupnej literatúry. Na celkové rozmery sme použili obyčajný  meter a hmotnosťou nám pomohla váha v kovošrote.

V priebehu jedného dňa sme doplnili všetky údaje, na záhrade rodinného domu nasnímali zopár požadovaných záberov a poslali všetko na združenie s oznámením, že žiadame pridať ku klubovej testácii v Ružomberku. Od podania žiadosti k samotnej testácii nezostávalo ani 30 dní a tak som si nebol istý , či sa všetko stihne. Každú žiadosť treba predsa skontrolovať a prípadné chyby odstrániť. Tiež som vedel , že som nepodal žiadosť sám, a že sme v krátkom období, kedy od 16,4,2016 do 24,4,2016 prebehli štyri testácie , takže majú komisári určite plné ruky práce s dokončením dokladov na už zrealizované kontroly. ,,Uvidíme" povedal som si. V stanovený termín 25.5.2016 sme sa všetci stretli na STK v Ružomberku a prebehla kontrola. Zdokumentovanie VIN čísiel , kontrola celkového stavu a zhodnotenie originality , fotografie zo všetkých predpísaných uhlov a samozrejme kontrola bŕzd.

Nemôžem povedať, že by ma niekto šikanoval alebo hľadal zámienku prečo to nepôjde. Práca šla komisárom rýchlo. Každý vedel čo má robiť. Po skončení som sa s malou dušičkou opýtal ,, ako dlho to asi bude trvať kým mi prídu doklady. Viete, máme toho teraz veľmi veľa , ale pokúsime sa do dvoch mesiacov. To by bolo super! " povedal som si. No uvidíme , či sa im to podarí. Na moje prekvapenie mi už o dva týždne zatelefonoval pán Vári s tým, že mám chybný údaj v žiadosti a pri meraní celkovej dĺžky motocykla sme sa museli pomýliť  .Podľa predložených fotografií sajdka trochu pretŕčala . Požiadal ma teda o kontrolné meranie a tento údaj som mu zaslal do správy SMS. Bol som veľmi príjemne prekvapený, keď mi pošta doručila na druhý deň moje historické preukazy vozidla. Stačilo už iba uzavrieť povinné poistenie a na inšpektoráte požiadať o vydanie značiek s označením H.

Za tri roky od mojej poslednej testácie sa toho dosť zmenilo a musím povedať , že k lepšiemu. Konzultoval som to z viacerými žiadateľmi a mali podobnú skúsenosť. Moje celkové poplatky na získanie historických dokladov 75 eur kontrola (150 eur ale člen AHV  SR alebo ZZHV SR zlava 50%)  33 eur poplatok za vydanie značiek , 41 eur poplatok za poistku, no o rok prestúpim do inej poisťovne. Zistil som , že v poisťovníctve mám rezervy a niektoré poisťovne majú produkty pre veterány  aj za štvrtinu ceny.

Verím , že vás moja skúsenosť nakopne a pokúsite sa aj Vy dopracovať k dokladom pre vášho miláčika. Potom sa uvidíme na niektorom z množstva  stretnutí.

 

už dnes sa na vás tešíme

                                            Karol Burger  a Aďo Filo za  Slovenský Arielklub

 

Hodnotenie

Komentáre

miroslava jurkasova [24.11.2020 13:43:10] prosim vas mam veterana auto bez dokladov mozem poziadat o veteranske znacky
Attila Danko [28.05.2018 12:24:22] Dakujem za velmi uzitocne informacie. Prave sa dokoncila renovacia mojho prveho historickeho vozidla a vobec som nevedel ako postupovat s evidenciou, atd. Vas clanok mi ponukol uzitocne informacie. Dufam ze coskoro sa tiez pripojim do radou stastnych a hrdych majitelov historickych vozidiel.
Karol Burger [01.09.2016 07:57:23] teší ma , že sa niekto našiel a komentoval svoje skúsenosti s testáciou. Viem , že v minulosti neboli všetci úplne spokojný. Časy sa menia a snáď to už bude ďalej len pozitívne.
Janko Demčo [30.08.2016 23:17:42] Zdravím. Mám tiež dobrú skúsenosť s testáciou môjho motocykla. Pána Váriho som pekne poprosil, že by som potreboval po absolvovaní prehliadky doklady do dvoch týždňov na akciu v Českom Brode a pán Vári bol taký ochotný, že mi poslal doklady s autobusárom, aby som ich mal čím skôr, za čo mu aj touto cestou ďakujem. Akcia v Českom brode sa preto aj vďaka p. Várimu pre mňa vydarila. Janko Demčo

Pridať komentár


Vašu adresu uvidí len administrátor


UPOZORNENIE: Zaznamenávame Vašu IP adresu. Vyhnite sa prosím vulgarizmom a nenávistným prejavom.