slovak ariel club in english about us in english

Ružomberská Ruža XIX ročník

Áno priatelia, už je to 19 rokov, čo nás Ružomberský automotoklub sprevádza po cestičkách v okolí Liptova, Oravy a Turca . Stretnutie s dlhoročnou tradíciou - Ružomberská Ruža pozná snáď každý priaznivec veteránizmu na Slovensku, a jej dobré meno sa šíri aj v okolitých krajinách. Tento rok sa Ruža konala v termíne 17-19,6,2016.

Centrom podujatia bola Hrabovská dolina v Ružomberku. Slnečné počasie nám prialo. Krásne kostýmy a úsmev na tvári účastníkov potešil aj náhodných okoloidúcich. Podujatia sa zúčastnilo 128 posádok, 97 automobilov, 27 motocyklov a 4 trojkolky. Ich posádky pochádzali zo Slovenska , Poľska aj Česka. Trať viedla cestami druhej triedy okolo Liptovskej Mary v celkovej dĺžke 110 km. V piatok mali účastníci možnosť kúpania sa v termálnom kúpalisku v Lúčkach a večer sme už trávili pri živej hudbe. Všade sa šírila dobrá nálada. Ani sa mi nechcelo ísť spať.

Ráno sme však už museli potešiť návštevníkov, ktorí sa na Ružu zbiehajú zo širokého okolia.  Výstavu na námestí Ružomberku ľudia radi navštevujú, doslova v rodinných kruhoch. Stretnete tu starých rodičov s vnúčatami, mladé páry z deťmi aj bez detí či zamyslených samotárov. Pestrosť Ruže láka široké masy . Organizátori sa nebránia pripustiť do súťaže aj mladšie stroje , ak ich posádka dokáže byť zladená a usmievavá. Tento rok sa dokonca zúčastnila aj partia nadšencov na krásnych traktoroch.

Po štarte sme sa už presúvali s krátkymi prestávkami na občerstvenie do Jasnej, kde sa konal obed. Tiahly kopec preveril pripravenosť nejednej posádky a príroda akoby cítila , že si zaslúžime aj my trochu pomoci , poslala nám jemný vánok na chladenie staručkých tátošov. Dobre najedení a príjemnou prechádzkou okolo plesa odpočinutí sme sa pobrali do obce Pavčina lehota , zajazdiť si na bobovej dráhe. Potom druhou stranou Mary do obce Sielnica, kde sme sa občerstvili  v kolibe Gráta a šup ho späť do Hrabova, kde bol cieľ nášho podujatia.

Účastníci sa tiež mohli v priebehu prestávok zapojiť do troch súťaží, ktorých vyhodnotenie spestrilo večer okorenený množstvom ocenení. Boli udelené poháre primátora  mesta Ružomberok, poháre ARIEL klubu Slovensko a poháre Automotoklubu Ružomberok. Celkovo 34 pohárov. Automotoklub Ružomberok tiež udelil ocenenie Ing. Vladimírovi Koštialovi za činnosť, ktorú vyvíjal pri zlúčení AHV a ZZHV. Po vyhlásení pokračovala zábava pri diskotéke až do skorého rána. 

Po raňajkách pre účastníkov bola pripravená jazda kabínkovou lanovkou na Malinô Brdo, kde sa pre nás na Májekovej chate varila kapustnica. Návratom z Malina bol zraz ukončený, no nám to nedalo a ešte sme museli skúsiť jazdu v závese ponad vodnú nádrž v neďalekej Tarzánii. Nedá mi nedodať ,, ako vždy aj tento rok , bola Ruža skvelá"

Najstarší automobil - Dodge Touring 4 Door rv. 1923 Peter Čechovský Česko.

Najstarší Motocykel - AJS 800 rv. 1926 Marian Daníšek Slovensko

Najmaldší vodič na podujatí - Viktória Višňovská Jawa Pionier rv .1958

Teším sa na budúci ročník. Bude to už XX výročie a to si žiada niečo výnimočné. Možno by sme pre ten dvadsiaty ročník mohli prekvapiť usporiadateľov aj my, účastníci, a pokúsiť sa im pomôcť napríklad len nejakou drobnosťou do tomboly. Ja sa o to určite pokúsim za tých 20 rokov s nami si to určite zaslúžia.

 

Karol Burger

Slovenský Arielklub

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 4

Komentáre

karol [28.12.2016 14:05:49]
ten úžasný pohľad na Helku tesne pred cieľom stojí za to.
Gallay Daniel [28.06.2016 17:55:16]
super akcia

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204