slovak ariel club in english about us in english

Višňa tour 2018 keď z detí už sú jazdci.

Každoročne sa stretávame s našim kamarátom Višňom na výlete s deťmi. Kedysi sme tento výlet nazvali ,,Višňa tour". Keď ešte mladý Višňa nemal dvanásť rokov a nemohol tak chodiť s nami na motocykli, sľúbil mu jeho otec, že si spravia súkromnú rally, hneď ako mu to jeho vek dovolí. No a keď to už šlo, vzal syna na okružnú jazdu v "sajdke" po Slovensku. My sme sa k nim počas trasy pridali a sprevádzali sme ich časťou tohoto výletu. Odvtedy sa každoročne stretávame a spoznávame krásy Slovenska. Stále to voláme "Višňa tour", no na deťoch najlepšie vidieť ako ten čas letí.

Pre tento rok sme zvolili za prioritu spoznávanie východu krajiny a po prvýkrát sa s nami vybral aj môj syn, ako čerstvý držiteľ vodičského oprávnenia. Pretože sme mali dostatok času a veľkú chuť jazdiť, zvolili sme cestu na východ tzv. severno - južnou trasou. Je to metóda, kedy sa vyberiete jedným smerom a keď sa v tomto smere zahustí premávka, alebo objaví mračno, jednoducho sa poberiete inam. Štartovali sme z Rudinky a v Žiline sme pribrali kamaráta Daniela. Smer bol tentoraz jasný. Ideme cez Kľak pre Mariána do Kláštora pod Znievom.  Vo štvrtok ráno tu ešte nebýva veľká premávka a vedľajšia cesta na Vrícko patrí medzi moje najobľúbenejšie.

U Mariána nás už čakala káva s občerstvením  a naša skupina sa rozrástla o ďalšieho účastníka. ,, Akým smerom teraz?", spýtal sa Majo. ,,Kadiaľ nás nos povedie," odpovedal som mu a na nejaký čas som sa stal určovateľom trasy. Vedie tu krásna a úplne prázdna cestička cez obec Mošovce až po Krpeľany a obchádza všetku premávku. Kedysi sa to tu volalo cesta SNP, dnes ju využívajú hlavne cyklisti. Smer bol jasný a cesta veľmi príjemná. Jediný dôležitý bod, bol príjazd do Tatranského hotela Villa Siesta, kde sme mali pripravený nocľah. Cesta cez Kraľovany mala už príliš hustú premávku a tak sme to strihli opäť na sever, smer Dolný Kubín a Zuberec. Sú odtiaľ nádherné výhľady a cestička je kľukatá, tak ako to máme radi. Veľká zmrzlina v Liptovskom Hrádku a potom už len siahodlhé stúpanie cez Podbanské až do Tatier. Zvolili sme výbornú trasu! Keď sme po večeri, príjemne unavený odpočívali na recepcii hotela, podala mi naša hostiteľka Katka zopár plastových kartičiek so slovami: ,,Tu sú vaše objednané lístky na lanovku. Zajtra hlásia pekne, tak si to užite."

Ani som len nedúfal, že sa to podarí. Lístky na lanovku sú skoro stále vypredané a človek ešte musí trafiť aj to správne počasie, aby z toho mal ten správny zážitok. Na Lomnický Štít sa dá vyjsť aj peši, no v čižmách a oblečení na motorku sa to neodporúča. Tiež harmonogram trasy, ktorý nám určoval ešte minimálne 200 km k našim Višniam, navrhoval určite zvoliť formu výstupu pomocou lanovky. Spočiatku to veru moc dobe nevyzeralo.

Na Skalnatom plese sedel jeden veľký mrak premenlivých farieb, od čisto bielej až po tmavo šedú, no lanovka nás vyniesla až ponadeň  a pohľad z vrcholu stál určite za to. Krásne slnečné počasie s veľmi dobrou viditeľnosťou. Skutočný zážitok stáť takto na vrchole hory.

Povzbudení výhľadom, sme naštartovali naše tátoše a pobrali sa opäť severnou trasou po Poľskej hranici k priehrade Domaša a ďalej k našej základni v maličkej obci bez telefónneho signálu. Večer sme už trávili všetci spoločne vediac, že ďalší program je v rukách našich hostiteľov.

Ako domáci určite lepšie poznajú miestne cestičky a zaujímavosti, ktoré stoja za to ich vidieť. Ranný odchod bol posunutý až na desiatu hodinu, pretože naša prvá cesta viedla na Okresné riaditeľstvo policajného zboru vo Vranove nad Topľou, kde si naša Viki tiež prevzala svoj prvý vodičský preukaz na veľkú motorku a mohla tak s nami absolvovať časť našej cesty. Tu práve vidieť ako ten čas letí. Pred malou chvíľou  to ešte boli deti na základnej škole a dnes už jazdia s nami.

 

 

Cestičky na východe Slovenska sú vhodné pre jazdu s historickým motocyklom a jazdí sa tu veľmi príjemne. Navštívili sme Zemplínsku Šíravu, Vinné jazero či zaplavený lom Beňatina. Pobrali sme sa aj na štátnu hranicu s Ukrajinou v Ubli, no stihli sme spraviť len zopár fotiek. Čas tak rýchlo bežal a my sme boli ešte tak ďaleko od našej základne.

Museli sme sa teda svižným tempom  pustiť na cestu späť. Mali sme zdatného sprievodcu a tak sme sa nebojácne vracali prázdnymi dedinkami v okolí Sniny, bez jediného zaváhania a tesne pred zotmením dosiahli sme cieľ ďalšej etapy.  Fajnovo sa jazdí v kruhu priateľov, no každej ceste je raz koniec.

Predpoveď hlásila zhoršenie počasia a pred nami bola ešte veľmi dlhá trasa na jeden deň. Navigácia prepočítala naplánovanú trasu na niečo cez 400 km a to býva v zlom počasí  na starom motocykli niekedy až príliš. Museli sme teda presunúť štart poslednej etapy o niečo skôr a naše Višničky sa rozhodli nás sprevádzať po trase ešte niekoľko desiatok kilometrov. Predpoveď zatiaľ meteorológom nevychádzala a nám to len vyhovovalo.

Od Bardejova sme už pokračovali v menšej skupinke, no v stále dobrom počasí. Obed v Tatrách a známou cestou cez Zuberec v ústrety Orave. Tu nás už zopár kvapiek zastihlo, no podarilo sa nám mračno sčasti obísť a ešte za svetla doraziť domov.

Z vlastnej skúsenosti viem dnes povedať: ,,Zoberte sa a plňte si sny!" Netreba sa toho báť. Zoberte deti a choďte len tak na výlet. Navštívte priateľov, rozšírte si obzory a spoznajte zasa niečo nové. My sme celkovo prešli 1100 km za štyri dni. A drobné poruchy? Tie sa objavia vždy. Nevadí, ako sa pokazilo, tak sa aj opraví a ide sa ďalej. Čas letí veľmi rýchlo, ani sa nenazdáme a predbehne nás. Preto štartujte tátoše a zajtra vás chcem vidieť vonku priatelia. No a s Višňami sa budúci rok poberieme zasa niekam inam, možno aj vašim smerom. Tak sa celkom určite vidíme na vedľajších cestách. A nezabudnite, že za chvíľu príde ďalšia várka nových jazdcov. Už sa pripravujú a my im budeme držať palce.

Ďakujem za krásny výlet kamaráti a teším sa na ten ďalší

                                                                                                                   Burger Karol Slovenský Arielklub

 

 

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 3

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204