slovak ariel club in english about us in english

Višňa tour 2021 - Krížom, krážom Slovenskom

Višňa tour 2021 – Krížom , krážom Slovenskom

Od roku 2016 sa každoročne zúčastňujeme na našej malej rally s názvom Višňa tour. Začalo to výletom otca so synom na motocykli Jawa 250 s túžbou poznať krásy Slovenska a zažiť radosť z jazdy. Dnes je to už šesť rokov čo sa pravidelne stretávame a každoročne zažívame nové dobrodružstvá.

Deti vyrástli a teraz už jazdia na vlastných motocykloch. Naša skupinka sa rozrástla o niekoľko ďalších členov, ktorý s nami zdieľajú túto rodinnú tour. Veľmi sa mi páči, aj vekové zloženie, keď spolu dokážu putovať Slovenskom šestnásťroční chlapci na Pionieroch, spolu s o mnoho rokov staršími kamarátmi, neraz presahujúcimi vek päťdesiat, či sedemdesiat rokov, na najrôznejších motorkách. Neriešime , či sa jedná o dvoj takt, stavbu cafe racer, modernú, či veterán z pred vojnového obdobia. Jazdíme  pre radosť a prispôsobujeme sa jeden druhému.

Pre tento rok sme si zvolili prvú základňu na Orave a to chatku v areáli komplexu Slanický dvor. Určili  sme tak možnosť, aby sa každý účastník dopravil podľa vlastnej vôle na dané miesto a užil si aj jazdu v malej skupinke, prípadne sám. Pre moju skupinu ,,sever“ sa táto trasa nezdala dostatočne dlhá, a tak sme sa pobrali  navštíviť cestou Rajeckú dolinu, Kľak a v Kláštore pod Znievom vyzdvihnúť najstaršieho z účastníkov. Potom cestou SNP , cez Párnicu do Oravskej Lesnej a nakoniec Námestova. Skrátka krížom, krážom Slovenskom. Cesta ubiehala príjemne a na prvý deň sme najazdili približne 200 km. Ostatní účastníci sa tiež pobrali vlastnými trasami tak, aby sme sa  okolo 17 hodiny všetci stretli na Slanickom dvore. Večer sme potom dlho diskutovali a plánovali ďalšie trasy tohto týždňa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ráno však prišiel studený front a daždivé počasie. Museli sme teda odložiť plánované výlety po Orave a trochu smutní sedieť v chatke , čakajúc na lepšie počasie. Mladých chlapcov však pár kvapiek neodradilo a v poobedných hodinách ešte stihli krátky výlet k známej soche Krista.

Keď sa počasie trochu umúdrilo, skúsili sme aj my trochu inej zábavy a tak sme na požičanej lodi rozvírili hladinu Oravskej priehrady.

V ďalší deň už nebola iná možnosť, len pokračovať ďalej smer Tokajské pivnice na juhu Slovenska. Podľa predpovede sa mali mračná pomaly roztrhať a teplé slnečné lúče mali vysušiť naše zvlhnuté oblečenie. Žiaľ, nie vždy sa predpoveď podarí a tak sme našu trasu menili podľa momentálneho stavu mračien. Niekedy úspešne, napríklad v Tatrách, keď sa nám podarilo obísť búrku, a niekedy zas menej úspešne, napríklad cestou cez Rožňavu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakoniec sa nám podarilo nájsť aj zopár teplých lúčov. To už bolo až za Košicami a tak sme v ten deň strávili 350 km v sedle motocykla za  aprílového počasia so slnkom, hmlou, dažďom aj krúpami a zasa slnkom. Ale aj to patrí k výletu. Cestou unavení a z vody zoslabnutí sme si posadali k večernému stolu s jediným predsavzatím , ,, po večeri idem spať“ No čaša Tokajskéko vína a pozvanie na prehliadku 100 metrov dlhej, ručne kopanej pivnice, prebrali v nás zbytok posledných síl a tak sme sa plní odhodlania vytrvať , pustili v ústrety novým dobrodružstvám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A stálo to za to. Prehliadka vinárstva s tou do tufu, ručne vykopanou pivnicou, tie nové sudy čakajúce na lahodný mok, či kovové zásobníky s chladením, pre sladké odrody a výklad o spôsobe výroby, či skladovaní miestnych odrôd vína spojené s ich ochutnávkou, to je niečo, čo na Kysuciach či Liptove nepoznáme.  Preto treba spoznávať Slovensko. Každý kraj má niečo svoje , niečo výnimočné, s čím sa rád pochváli a o čo je potrebné sa  podeliť. 

V rámci regenerácie sme posunuli štart ďalšieho dňa na neskoršiu hodinu a skrátili sme tiež nájazd kilometrov nasledujúceho dňa. Mládenci na pionieroch však stihli ešte prejsť niektoré miesta a tak našli aj zopár príkladov, kde by sme sa mohli na druhí deň pozrieť. Zbehlí tridsiatnici zasa chŕlili ponuky z google na zaujímavé podujatia v smere našej trasy a rada starších vyberala favorita daného dňa. Tak sme sa napríklad čistou náhodou ocitli na predĺženej výstave sôch z Terakotovaj armády počas presunu na našu severovýchodnú základňu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednalo sa len  o verné kópie, no aj tak bola táto výstava v Trebišove veľmi zaujímavá. Po zhruba 100 km sme  sa už plahočili v kadi s horúcou vodou, na ďalšej so zastávok trasy Višňa tour 2021 a zasa večerná diskusia , plánovanie trasy ďalšieho dňa. A aby toho nebolo málo, keď sme prešli len 100 km, pustili sme sa do štartovania rôznych druhov starej techniky. Postupne sme prevetrali traktor , aj stabilné motory. Na rad prišlo aj karbidové osvetlenie motocykla a drobná údržba našich strojov. Skrátka ako malí chlapci sme si užívali tieto krásne, aj keď už o niečo väčšie hračky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa ďalšieho dňa viedla do najvýchodnejšej obce našej vlasti, k domčeku dedka Večerníčka. Ďalej pozrieť výletnú loď priehrady Domaša a užiť si prázdne cesty tohto regiónu. Skvelo sa tu jazdí. Riedka doprava a vrúcni ľudia. Večer zbaliť potrebné veci a pripraviť sa na návrat. Zasa každý samostatne, alebo v malých skupinkách do svojho regiónu. Niekto 30 a pre nás zostávalo necelých 400 km teraz už v perfektnom počasí presahujúcom 20 stupňov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na cestu sme sa vybrali v trojici, približne rovnako rýchlych motocyklov s cieľom prísť čo najbližšie k domovu a podľa množstva zostávajúcich síl zvážiť ešte nejakú tu zachádzku okolím. Vedľajšími cestami sme sa dostali pomerne rýchlo k Branisku a potom ešte na jednu fotografiu s Spišskému hradu, obed pred Hrádkom a potom bočnými cestičkami smer Mikuláš a Dolný Kubín. Stratu jedného dňa , z počiatku rally, sme si nahradili návštevou Oravského hradu a nakoniec cez Terchovú výletným tempom domov, do Rudinky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkovo sme prešli 1 300 km. Príjemne unavení,  bez ujmy a plný zážitkov sme všetci dorazili do svojich domovov. Načerpali sme množstvo energie, ktorá nám pomôže prežiť nástrahy ďalších dní tohto pomerne šialeného roku, čakajúc na ďalší termín Višňa tour 2022.

 V budúcom roku nás čaká Banská Štiavnica, Tajchy a región, ktorý sme ešte nenavštívili. Ak máte nejaké tipy na výlet v tomto okolí , tak sem s nimi. Som dychtivý po nových zážitkoch.

 

Za Slovenský Arielklub 

                                                spracoval Karol Burger

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 4

Komentáre

karol [30.08.2021 20:38:50]
Ej bisťu, hneď by som šiel zasa.
Dušan Feňo [30.08.2021 17:31:45]
Super spracovana priebeh cesty, zažitky, reklama na domacu dovolenku, na prirodu Sk.,zaujimavosti Sk.verim, že na bud.rok sa budem moct zučastnit,A hlavne na vysoku pripravenost a spolahlivost strojov.

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 35.172.203.87