slovak ariel club in english about us in english

výroba potrubia pre palivo a olej

Skvelý lak a kombináciu farieb s chrómom na vašom motocykli nádherne doplní jednoduché potrubie pre palivo a olej. Dnes sa naučíme, ako treba postupovať pri jeho zhotovení. Na výrobu potrubia používame medené rúrky rôznych priemerov. Dajú sa pozháňať v obchode s inštalatérskym tovarom alebo v servise klimatizácii.

Koncovky rúrok sa dajú bežne kúpiť na burze a tiež nie je zložité si ich vyrobiť na sústruhu z kusu mosadze. S prevlečnými maticami je to o kúsok horšie z dôvodu vnútorného závitu. Najčastejšie sa pri karburátoroch Amal používa závit G 1/4 a tento typ závitníkov je u nás dostupný. Nemusí to však vždy byť tento druh. Ak je to možné, snažte sa zachovať koncovky a matice zo starého potrubia.

Očistené a doplnené súčasti potrubia si najprv skúste namontovať bez rúrky, aby ste sa presvedčili, že žiadna zo súčastí nechýba a všetky kužele a závity pekne sedia. Pripravte si primeraný kus medeného potrubia požadovaného priemeru, cín, kyselinu na spájkovanie a kus valcového materiálu s požadovaným priemerom pre pružnú slučku potrubia.

Pri potrubí do 6mm jednoducho vytvarujte rúrku pomocou pripraveného kusu valcového materiálu do požadovaného tvaru.  Pri väčších priemeroch sa stáva, že rúrku pri výrobe slučky mierne deformuje . Je pre to vhodnejšie použiť valec so sústruženou drážkou. Slučka je pri výrobe potrubia veľmi dôležitá. Pri chode motocykla tlmí vibrácie a sily spôsobené zmenou teploty, zabraňuje tak prasknutiu rúrky a úniku paliva.

Odstráňte prebytočný kus potrubia a spojte všetky časti dohromady. Ak všetko sedí , môžeme pristúpiť k spájkovaniu. Na spojenie jednotlivých častí používame cín. Dôležité je konce dostatočne zohriať , aby dokázal cin zatiecť. Použite preto spájkovačky s výkonom aspoň 350 wat. Nám sa najlepšie osvedčili malé horáky na propán.

Spojené potrubie necháme vychladnúť a po prípadnom odstránení nadbytočného cínu opäť zmontujeme na motocykel. Ak všetko sedí a ste zo svojou prácou spokojní, môžete dať potrubie pochrómovať. Dodáte tak svojmu motocyklu krásny detail.

Netreba sa báť! Poďte to skúsiť a nech sa vám darí priatelia.

                                                                                                  za Slovenský Arielklub želá   Burger Karol

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 7

Komentáre

Žiadne komentáre
Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 3.219.31.204