slovak ariel club in english about us in english

XX - Österreich Ariel rally

20. Ariel Rally – 2021 v znamení hôr z Korutánska

Každoročne sa teším na Ariel rally a medzi moje najobľúbenejšia patrí tá Rakúska. Cestovať sem tam sa určite oplatí. Vždy je to zážitok, aj pre tých čo miestne cesty spoznávajú niekoľko rokov po sebe. Kúzlo je v tom, že túto rally pred niekoľkými rokmi začali organizovať mladšie ročníky členov miestneho klubu a tie sa neboja zvoliť dostatočne dlhú a tiež často veľmi hornatú trať. Odmenou za odvahu bývajú nádherné výhľady z miestnych národných parkov, s cestami často presahujúcimi 2 000 metrovú nadmorskú výšku.

Tri plánované denné výjazdy mali približne 160 až 200 kilometrovú trať, na ktorej nechýbali  úzke spojnice vedúce lesnými  cestičkami vedúcimi vždy do nádhernej prírodnej scenérie. Výborným riešením sa tiež zdá byť načasovanie tejto rally, ktorá netypicky začína v nedeľu a trvá do stredy. V štvrtok je cestovný a údržbový deň. Väčšina účastníkov sa presunie na rally do Česka a môže tak zažiť celý týždeň v opojení vône starých motocyklov v kruhu priateľov z rôznych krajín. 

A tak sme sa pridali aj my. Dodávku sme naplnili všetkým, čo sme považovali za potrebné  a vzali sme tiež jeden náhradný motocykel. Len pre istotu. Pretože na nedeľu bol plánovaný krátky 60 km výlet do garáže jedného z členov Rakúskeho klubu, pobrali sme sa už v  skorých ranných hodinách na cestu dlhú 550 km smer Rosenbich v blízkosti Talianskej, Slovinskej a Rakúskej hranice. V dnešnej dobe už táto vzdialenosť nič neznamená a za pomerne krátku dobu nás spleť diaľníc priviedla až na miesto určenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krátke zvítanie sa z účastníkmi, motocykle von z dodávky a poďme ho hneď jazdiť. Návšteva u Andyho navodila tú správnu veteránsku atmosféru a my sme zažili prvé vytúžené kilometre. Síce zatiaľ len po obecných cestičkách, no aj tak plné radosti z jazdy. Večer potom dlhá diskusia s priateľmi a zaslúžený spánok v trochu bláznivo vyzerajúcom hoteli.

Až dnes začína tá pravá jazda na Ariel Rally 2021 . Konečne  poriadne zasadneme do sedadla na jazdu v horskom prostredí. Naplánovaná trať má podľa Google 157 kilometrov, no my vieme, že tu sa jazdí vysokým tempom  a vtedy sa sem tam prehliadne niektorá odbočka a trasa má zrazu zopár kilometrov navyše.  Hneď ráno sme si od usporiadateľov vypočuli pokyny k dnešnému dňu , naštartovali motocykle a vydali sa na cestu. V Rakúsku sa na nikoho nečaká. Keď je plánovaný štart na deväť hodín, tak sa odchádza presne o deviatej. Všetci s tým počítajú a nikto nemešká. Svižné presuny v nádhernej krajine dávajú účastníkom možnosť užiť si jazdu kľukatou cestou so skoro vždy perfektným asfaltom a neskôr , keď sa skupina presunie k niektorému z horských parkov čakajú na všetkých neskutočne krásne výhľady. Vždy keď sme sa zoskupili pri mýtnej bráne pred vstupom do parku, vedeli sme , že o chvíľu  už môže každý ľubovoľne zastať a kochať sa úžasnou prírodou. Strmé cesty týchto horských parkov, neraz so stúpaním aj  22%, nedovoľovali všetkým motocyklom udržiavať rovnaké tempo.

 

Na rally sa zúčastňujú motocykle rôznych rokov výroby a technologické rozdiely sú na nich znateľné . Za rampou sa však už nedá stratiť. Dá sa len vlastným tempom pomaly vystúpiť na vrchol a v prípade potreby zastať aj niekoľko krát na ochladzovaciu pauzu, alebo len tak potešiť srdce pozorovaním prírody, na niektorej z množstva  vyhliadok . Na samotnom vrchole hory je zvyčajne občerstvovacia pauza a cesta späť vedie opačným smerom k vstupnej bráne. Neskôr zasa svižným tempom späť na základňu. Previesť zbežnú kontrolu stroja, doplniť palivo a ďalší deň iná trať na ešte krajšie miesta Korutánska.

Takýmto spôsobom sme absolvovali všetky tri  dni a najazdili sme približne 600 kilometrov úžasnou krajinou. Náš rezervný Ariel VB/1934 pomohol zachrániť Poľskú posádku manželov Jazdzykovích , keď sa na ich Arieli MF 350 prejavila porucha spôsobená únavou materiálu 90 ročného stroja, no s náhradný Arielom dokončili všetky pripravené trate. Odmenou pre nás boli krásne fotografie z jazdy zaznamenané na Malgorzatin mobilný telefón.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V posledný deň sme zaznamenali aj jednu vážnu , dopravnú nehodu, keď vodič auta idúceho z vedľajšej cesty prehliadol motorkára a nedal mu prednosť. Havárii sa už nepodarilo zabrániť a náš kamarát tak skončil s ťažkými  zraneniami v nemocnici.  Aj preto by som Vás chcel touto cestou vyzvať, používajte všetky potrebné ochranné pomôcky , aj keď idete len na krátky výlet s Vašim veteránom. Kožená kukla síce vyzerá veľmi efektne, no certifikovaná prilba v prípade nehody ochráni vašu hlavu výrazne lepšie.

Táto malá škvrna trochu pošpinila spomienky na úžasnú a veľmi dobre zabezpečenú už dvadsiatu  Rakúsku Ariel rally.  Niektoré veci  však  nik nedokáže ovplyvniť a tak  nám zostáva len pochváliť  organizátorov za výnimočné stretnutie s nádhernými  trasami. Ďakujeme Ti Fabian Pacher, spolu s Tvojimi priateľmi si to zvládol na jednotku.  Už dnes sa tešíme na ďalšie dobrodružstvo vo Vašej krajine. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pre tých čo sa dostali v čítaní až sem, je tu malý prídavok vo forme videa z jazdy. Video nahrala Malgorzata pri prechode jednou tiesňavou v okolí Vilach.  Video TU.

 

Za Slovenský Arielklub spracoval Karol Burger

 

 

Hodnotenie dokumentu


počet hodnotení: 3

Komentáre

Hermann Asamer [17.09.2021 21:27:54]
Ahoj Karol ! Thank you for this nice report about this years Austrian Rally - hope to see you all next year again at our Rally !
karol [23.08.2021 14:36:16]
It is better now. He will recover
Vincent [18.08.2021 21:36:54]
Hello Karol, How is the man from the blue Ariel? Is he better now? I dont know him but send him my best wishes for a speedy recovery! regards, Vincent

Vaše meno
Váš e-mail
Vašu adresu uvidí len administrátor
Váš komentár

IP Adresa: 35.172.203.87